Migrena to jeden z najbardziej uciążliwych bólów głowy, który czasem jest tak mocny, że człowiek nie jest w stanie normalnie funkcjonować. Do tego dochodzi jeszcze szereg objawów towarzyszących takich jak nadwrażliwość na światło, dźwięki czy zapachy, a także nudności i wymioty. Przyczyny migrenowych bólów głowy do dziś nie zostały jednoznacznie wyjaśnione, zwykle upatruje się ich w czynnikach genetycznych oraz środowiskowych.
Po czym rozpoznać migrenę? Jakie czynniki mogą przyczynić się do wystąpienia migrenowych bólów głowy? Gdzie stawia się pijawki przy migrenie? Odpowiadamy!
Migrena – co to jest?
W naszym społeczeństwie utarło się przekonanie, że każdy ból głowy to migrena, a tak naprawdę wcale tak nie jest. Migrena jest poważną chorobą wywołującą uciążliwe bóle głowy. Są to bóle samoistne, niezwiązane z żadnym innym schorzeniem. Migrena ma napadowy i nawracający charakter, a jak pokazują statystyki, zdecydowanie częściej dotyka kobiety niż mężczyzn.
Rodzaje migreny
Migrena może przybierać wiele różnych postaci. Powszechnie stosowana klasyfikacja uwzględnia dwa główne rodzaje migreny. Są to:
- migrena z aurą (klasyczna) – w jej przebiegu pojawia się przede wszystkim silny ból głowy,
- migrena bez aury (prosta) – ból głowy poprzedza atak aury, tj. neurologicznych zaburzeń widzenia i czucia. Wyróżnia się m.in. migrenę z typową aurą, migrenę z aurą o ostrym początku, migrenę z przedłużoną aurą, rodzinną migrenę połowiczo-poraźną, migrenę podstawną oraz aurę migrenową bez bólu głowy.
Czasem wymienia się także inne rodzaje migreny, np. menstruacyjną, brzuszną czy oczną. W zależności od czasu trwania migreny wyróżnia się stan migrenowy, gdy migrena trwa dłużej niż 72 godziny oraz migrenę przewlekłą, o której mówi się jak bóle migrenowe występują minimum 15 dni w miesiącu przez 3 miesiące z rzędu.
Migrena – przyczyny
Choć migrena jest chorobą powszechną, istniejącą w społeczeństwie od wieków, to mimo to do dziś nie udało się jednoznacznie ustalić jej przyczyn. Bazując na do tej pory przeprowadzonych badaniach naukowych, można wyciągnąć wniosek, że za występowanie bólów migrenowych w dużej części odpowiedzialne są geny, a do tego dochodzi jeszcze wpływ czynników środowiskowych.
W praktyce znaczy to tyle, że jeśli ktoś w bliskiej rodzinie zmaga się z migreną, to istnieje spore prawdopodobieństwo, że nas również dotknie ten problem. A to, jak często będą pojawiać się objawy i jak duży będzie stopień ich nasilenia, zależy już od ekspozycji na czynniki wywołujące, których jest całe mnóstwo.
Objawy migreny
Typowym objawem migreny jest silny, mocno dający się we znaki i utrudniający normalne funkcjonowanie, poruszanie się, a nawet myślenie, ból głowy. Najczęściej jest on umiejscowiony z jednej strony głowy, za gałką oczną i skronią, ma pulsujący charakter, a z biegiem czasu coraz bardziej narasta.
Oprócz bólu w przebiegu migreny dodatkowo mogą wystąpić takie objawy jak:
- mdłości i nudności,
- wymioty,
- nadwrażliwość na zapachy i dźwięki,
- światłowstręt,
- łzawienie oczu,
- zaburzenia mowy,
- mrowienia kończyn,
Migrena – czynniki wyzwalające
Migrena co prawda może występować samoistnie, bez żadnej wyraźnej przyczyny, jednak zdarza się, że wywołują ją konkretne bodźce zewnętrzne. Do czynników wyzwalających migrenę zalicza się m.in.:
- długotrwały stres,
- przemęczenie,
- mała ilość snu,
- złe warunki atmosferyczne,
- spożywanie pewnych produktów spożywczych,
- przyjmowanie niektórych leków,
- niezaspokojony przez dłuższy czas głów lub pragnienie.
Do wystąpienia migreny mogą również przyczynić się silne bodźce zewnętrzne takie jak intensywne zapachy, błyski światła czy głośne dźwięki. Osobom często doświadczającym bólów migrenowych zaleca się w miarę możliwości wyeliminowanie ze swojego życia czynników wyzwalających uporczywe dolegliwości.
Pijawki na migrenę
Nikt tak dobrze, jak sami migrenowcy nie wie, jak ciężko jest wygrać walkę z migreną. Wielu z nich w swoim życiu odwiedziło już dziesiątki specjalistów i wypróbowało całe mnóstwo sposobów leczenia, a działania te nie przyniosły oczekiwanych rezultatów – ból migrenowy, nawet jeśli na jakiś czas ustępuje, to prędzej czy później wraca, czasem nawet ze zdwojoną siłą.
Wsparcie dla tradycyjnych metod leczenia migreny może stanowić hirudoterapia. Pijawki przystawia się w okolicach szyi, za małżowiną uszną, wzdłuż kręgosłupa, przy kości guzicznej, wokół krzyża i wyrostka sutkowatego. W ramach jednego zabiegu pacjentowi zwykle przystawia się od 3 do 8 pijawek. Pomaga to uporać się z bólem, który jest zdecydowanie słabszy już po pierwszej terapii. Dla najlepszych efektów zabieg trzeba powtórzyć od 5 do 10 razy.
Nie ma gwarancji, że hirudoterapia pozwoli raz na zawsze pozbyć się bólów migrenowych. Istnieje jednak spora szansa na to, że rzeczywiście zmniejszy ich częstotliwość oraz nasilenie. Dlatego warto skorzystać z zabiegu przystawiania pijawek i przekonać się na własnej skórze, czy działa.