Żylaki to poważny problem, który może dotknąć tak naprawdę każdego, niezależnie od płci i wieku. Skłonność do powstawania żylaków jest uwarunkowana genetycznie. Pajączki na nogach tworzą się również u osób, które regularnie biorą gorące kąpiele, codziennie chodzą w szpilkach i często latają samolotem. Żylaki bez wątpienia trzeba leczyć, a jedną ze skutecznych metod jest hirudoterapia. Jaki wpływ mają pijawki na żylaki i jak wygląda leczenie pijawkami obolałych nóg? Odpowiadamy!
Hirudoterapia jest alternatywną dla leczenia farmakologicznego i operacyjnego metodą walki z żylakami. Pijawki znane są ludzkości od wieków. Przy regularnym ich przykładaniu do skóry da się przy ich pomocy wyleczyć bardzo dużo schorzeń, w tym choroby takie jak żylaki nóg, zakrzepica żylna czy owrzodzenia podudzi. Sprawdź, w jaki sposób hirudoterapia pomaga na żylaki.
Żylaki – jak je rozpoznać?
Żylaki kończyn dolnych to pogrubione i poskręcane na skutek działania choroby odcinki żył, które widoczne są jako nabrzmiałe powrózki, ewentualnie guzki. Są wyraźnie wyczuwalne podczas przejeżdżania dłonią po skórze nóg.
Nie da się ukryć, że żylaki są dość uporczywe. Powodując silne dolegliwości bólowe, utrudniają swobodne chodzenie, w dodatku nieestetycznie wyglądają.
Przyczyną powstawania żylaków są wadliwie działające zastawki w żyłach, przez które krew zalega w naczyniach, zamiast płynąć prosto do serca. Nagromadzona krew poszerza żyły i uwypukla je, co prowadzi do stanów zapalnych nóg i wywołuje swędzenie.
Leczenie żylaków pijawkami
Hirudoterapia jest stosowana do łagodzenia schorzeń występujących miejscowo. Z powodzeniem można ją więc wykorzystać do leczenia chorób objawiających się na skórze kończyn dolnych takich jak owrzodzenia czy żylaki.
Co sprawia, że pijawki pomagają uporać się z żylakami? Tajemnica tkwi w obecnych w wydzielinie pochodzącej z ich gruczołów ślinowych hirudozwiązkach. Przystawiona do skóry pijawka przegryza się przez nią, dzięki czemu jej ślina przedostaje się prosto do organizmu człowieka.
Pijawki w leczeniu żylaków
Żylaki nóg potrafią mocno dawać się we znaki – wywołują silny ból podczas wstawania i siadania, dodatkowo uniemożliwiają chodzenie. Po pewnym czasie żylaki tak utrudniają codzienne życie, że koniecznością staje się leczenie operacyjne. Dla tych, którzy chcą uniknąć skleroterapii czy strippingu żył, rozwiązaniem jest hirudoterapia. Regularne przystawianie pijawek w początkowym etapie tworzenia się żylaków może zapobiec powstawaniu nowych, a przy okazji zmniejszyć widoczność tych już powstałych.
Jak hirudoterapia działa na żylaki?
Ssanie krwi przez pijawki wpływa na poprawę mikrocyrkulacji tj.:
- poprawia się ukrwienie i dotlenienie tkanek,
- usprawnia się przepływ chłonki,
- rozszerzają się naczynia włosowate,
- usuwane są toksyny.
Niebagatelne znaczenie w poprawie kondycji nóg ma również ślina pijawek. Zawarte w niej hirudozwiązki przerywają procesy zapalne i odbudowują komórki. Substancje o działaniu antykoagulacyjnym przyczyniają się do obniżenia krzepliwości krwi, z kolei te o działaniu trombolitycznym niszczą skrzepy. Ponadto obniżają poziom trójglicerydów we krwi, które są odpowiedzialne za powstawanie zatorów żylnych.
Pijawki na żylaki – efekty
Po kilku zabiegach z udziałem pijawek nogi stają się lekkie, a uczucie ciężkości bezpowrotnie znika. Ustępuje również ból i nie ma śladu po obrzęku. Żylaki zaczynają się wchłaniać, dzięki czemu skóra jaśnieje i staje się idealnie gładka. Co prawda duże guzki, które powstały już kilka lat temu nie zmniejszą się, ale za to te mniejsze przestają być widoczne. Dodatkowo poprawia się krążenie krwi, czego dowodem jest ciepła, wygładzona skóra.
Choroby nóg – na jakie pomagają pijawki?
Wskazaniem do zastosowania hirudoterapii są także inne choroby, które mogą negatywnie wpłynąć na stan nóg. Przystawianie pijawek jest zalecane m.in.:
- w leczeniu chorób układu naczyniowego,
- w procesach zapalnych,
- w przypadku tendencji do tworzenia się skrzepów,
- w zakłóceniach odpływu żylnego i limfatycznego,
- przy zakrzepowym zapaleniu żył,
- w leczeniu chorób skóry,
- przy bólach stawów,
- w przypadku zwiększonej lepkości krwi,
- przy trudno gojących się ranach,
- w niedokrwieniu kończyn dolnych,
- przy obrzękach, krwiakach i zakrzepach.
Leczenie żylaków pijawkami – jak wygląda zabieg?
Terapię z udziałem pijawek poprzedza konsultacja z hirudoterapeutą. Specjalista ocenia stan zdrowia pacjenta i weryfikuje zarówno wskazania, jak i przeciwwskazania do zastosowania hirudoterapii. Bierze także pod uwagę schorzenia współwystępujące u pacjenta oraz leki, które przyjmuje na stałe. W sytuacji, gdy uzna, że pijawki mogłyby przyczynić się do pogorszenia samopoczucia lub wystąpienia skutków ubocznych, odradza pacjentowi wykonanie zabiegu. W przeciwnym razie przystępuje do hirudoterapii.
Ile pijawek trzeba użyć?
Na początku określana jest liczba potrzebnych do użycia pijawek. Zależy ona od indywidualnych parametrów pacjenta takich jak płeć, wiek, masa ciała i – co najważniejsze – rodzaju schorzenia, na jaki ma być zastosowana terapia, a także obszaru zmienionego chorobowo. Najczęściej używa się od 2 do 10 pijawek (maksymalnie 20).
Gdzie przystawia się pijawki?
Istnieją różne metody stawiania pijawek. Pijawki na żylaki zazwyczaj stawiane są miejscowo – prosto na obszar, na którym występują widoczne gołym okiem pajączki. Obszar ograniczony jest do około 3 cm od miejsca przystawienia pijawki.
Jak długo trwa zabieg?
Pijawka od momentu przystawienia do skóry przebywa w tym samym miejscu. W tym czasie ssie krew – jedna pijawka wypija od 5 do 15 ml krwi. Zabieg kończy się w chwili, gdy pijawka odczepi się od skóry. W niektórych przypadkach hirudoterapeuta może podjąć decyzję o przerwaniu terapii wcześniej. Zabieg średnio trwa około godzinę.
Ile trzeba czekać na efekty?
Hirudoterapeuta wskazuje czas i liczbę zabiegów. Najczęściej jedno spotkanie nie wystarczy, aby całkowicie pozbyć się problemu. Aby uzyskać satysfakcjonujące efekty, zabieg trzeba regularnie powtarzać. Z reguły kolejne terapie z udziałem pijawek przeprowadza się w tygodniowych odstępach.
W wielu przypadkach pijawki nie zastąpią leczenia farmakologicznego, ale z pewnością skutecznie je wspomogą. Dlatego, jeśli masz uczucie ciężkich nóg, co rusz łapią Cię skurcze łydek, a przez skórę przebijają żylne pajączki, rozważ zastosowanie hirudoterapii.