Choć nauka idzie do przodu, choć lekarze znają coraz więcej metod leczenia, w obliczu niektórych chorób i dolegliwości medycyna pozostaje bezradna. W wielu środowiskach, w tym również coraz częściej lekarskich, wielkim uznaniem cieszy się medycyna naturalna. Ostatnie lata to swoisty renesans tych metod leczenia, z których tak chętnie korzystały nasze babki. W tej sytuacji zainteresowanie pijawkami nie powinno raczej nikogo dziwić. W jaki sposób można z nich korzystać? Oto najważniejsze informacje na temat terapii, w której pijawki odgrywają główną rolę.
Hirudoterapia, czyli pijawki w walce o zdrowie
Hirudoterapia to metoda leczenia, w której pijawki odgrywają rolę najważniejszą. Ta metoda walki o zdrowie nie jest nowością, wręcz przeciwnie. Informacje na temat kuracji przeprowadzanych przy wsparciu pijawek lekarskich pochodzą m. in. z tych źródeł, które pozwoliły nam lepiej poznać dzieje starożytnych państw: Grecji, Rzymu i Egiptu. Z pijawek chętnie korzystali też w antycznych czasach Chińczycy, z których dorobku do dziś tak chętnie korzystają miłośnicy medycyny naturalnej na całym świecie.
W jakich przypadkach można wykorzystywać leczniczą moc pijawek?
Hirudoterapia to metoda leczenia, która może nam pomóc w walce z wieloma dolegliwościami. Z powodzeniem można ją wykorzystać do walki z chorobami serca oraz z tak powszechną przypadłością, jaką staje się miażdżyca. Pijawki mogą też pomagać tym pacjentom, którzy cierpią z powodu problemów z ciśnieniem oraz tym, w przypadku których głównym problemem ze zdrowiem okazuje się zbyt wysoki poziom cholesterolu. Pijawki lekarskie mogą być też wykorzystane w walce o poprawienie stanu wątroby, leczy się też za ich pomocą takie choroby, jak wrzody żołądka lub dwunastnicy. Trudno gojące się rany, problemy ze stawami, hemoroidy oraz żylaki – oto kolejne dolegliwości, w przypadku których ta naturalna metoda leczenia może przynieść wiele pozytywnych rezultatów.
Jak wygląda taki zabieg?
O tym, jak w danym przypadku będzie wyglądało leczenie za pomocą pijawek, decyduje m. in. stan zdrowia pacjenta oraz choroba i jej stopień zaawansowania. Jeden zabieg z wykorzystaniem pijawek wymaga użycia od 2 do 9 pijawek i trwa od 45 do 90 minut. Jedna sesja to pięć seansów, których intensywność uzależniona jest od choroby. Czy zabieg boli? Wbrew pozorom ukąszenia pijawek nie wiążą się z bólem, a zabiegi z ich wykorzystaniem są całkowicie bezpieczne – oczywiście tylko w chwili, gdy przeprowadza je specjalista – hirudoterapeuta.
Jak leczy pijawka?
Od lat powszechnie panująca i wielokrotnie powtarzana opinia, iż pijawka wysysa z człowieka złą krew jest błędna. Pijawka leczy za pomocą hirudozwiązków. Ssąca krew pijawka wpuszcza do organizmu pacjenta wiele cennych dla zdrowia substancji, które są wydzielane przede wszystkim w jej gruczołach ślinowych.
Jakie to substancje?
Dzięki profesjonalnym badaniom wiemy, że w ślinie niewielkich pijawek pojawia się ponad 100 związków czynnych, które mogą mieć bardzo dobry wpływ na ludzkie zdrowie. W ślinie pijawek znajduje się m. in. hirudyna, będąca jednym z najcenniejszych i najskuteczniejszych leków przeciwzakrzepowych, jakie zostały stworzone przez naturę. Inną ważną substancją jest tu hementyna, która również ma korzystny wpływ na krew i jej krzepliwość, oraz destabilaza, która z jednej strony pomaga chronić naczynia krwionośne, a z drugiej – pomaga regulować poziom cukru we krwi.
Hirudoterapia to jedna z ciekawszych metod, na jakie stawia medycyna naturalna. Choć wiele osób do leczenia za pomocą pijawkami podchodzi z dystansem, warto uwzględnić wszystkie korzyści, jakie takie terapia może nam przynieść.