Hodowla laboratoryjna
Do współczesnej hirudoterapii nadają się wyłącznie pijawki hodowane w izolowanych warunkach laboratoryjnych, bez najmniejszego kontaktu z otoczeniem zewnętrznym oraz żywione w sposób kontrolowany.
Przez ostatnie lata pracy firmy EURO-BION nad hodowlą laboratoryjną, zespół opracował i zoptymalizował metody hodowli pijawek lekarskich w warunkach izolowanych. Dzięki udoskonaleniu regulowania rozrodu udało się odejść od okresowości cyklu biologicznego pijawek. W warunkach laboratoryjnych składają one kokony kilka razy do roku. Pijawki karmione są wyłącznie w sposób kontrolowany. Pierwotnie krwią pochodzącą od przebadanych przez weterynarza zwierząt natomiast obecnie EURO-BION jest na etapie wdrażania nowej metody karmienia preparatem krwiozastępczym HirudoCibum. Substancja ta spełnia wszystkie wymagania pijawek, gwarantując im dobre zdrowie, wzrost, prawidłowy rozród i produkcję hirudozwiązków. Po osiągnięciu przez pijawki odpowiedniego rozmiaru, pijawki są głodzone przez okres co najmniej pięciu miesięcy, a następnie przenoszone do magazynowania i gotowe do sprzedaży. Wszystkie etapy hodowli, począwszy od narodzin pijawki aż do gotowości do sprzedaży są ściśle monitorowane przez zespół EURO-BION oraz podlegają szeregowi zasad zapewniającym bezpieczeństwo oraz gwarantującym to, że pijawki są wolne od chorób i bakterii.
Sprzedając pijawki pochodzące z naszej hodowli laboratoryjnej na życzenie odbiorców wydajemy CERTYFIKAT ich pochodzenia wraz z gwarancją, że pijawki hodowane są w kontrolowanych, sterylnych warunkach oraz że nie miały kontaktu z innymi gatunkami zwierząt ani krwią ludzką. Tylko tak hodowane i żywione pijawki zapewniają pełne bezpieczeństwo pacjentom.
Znaczna ilość oferowanych do sprzedaży pijawek lekarskich najczęściej pochodzi z nielegalnych połowów ze środowiska naturalnego bądź hodowli w różnych otwartych zbiornikach wodnych, w których nie da się regulować parametrów fizyko-chemicznych i mikrobiologicznych siedliska ani kontrolować ich żerowania. Odżywianie się tych pijawek krwią podchodzących do zbiornika wodnego gryzoni, owadów, ptaków (w tym migrujących z krajów tropikalnych), często chorych lub będących nosicielami świńskiej lub ptasiej grypy, to potencjalne źródło zakażeń chorobami wirusowymi, bakteryjnymi, pasożytniczymi oraz pochodzenia odzwierzęcego: chorobą szalonych krów (BSE, bydlęcej gąbczastej encefalopatii) czy boreliozą. Mogą one być także przyczyną wielu ciężkich zatruć chemicznych. Należy także pamiętać, że w różnych otwartych zbiornikach wodnych żyje wiele mikroorganizmów, w tym także chorobotwórczych. Mogą one zakażać ciało pijawki i być przenoszone do krwi przyszłych żywicieli (pacjentów).