Do powiększenia gruczołu krokowego najczęściej dochodzi u mężczyzn po 50. roku życia. Choć świadomość zdrowotna w społeczeństwie rośnie, a dostęp do usług medycznych jest dość łatwy, mnóstwo panów bagatelizuje problem. Nieleczony przerost prostaty może prowadzić do szeregu groźnych powikłań, w tym zakażenia układu moczowego, problemów z nerkami, a nawet trwałego zatrzymania moczu.
Dobra informacja dla wszystkich mężczyzn zmagających się z przerostem prostaty jest taka, że przypadłość tą można leczyć. Jedną z metod wykorzystywanych w terapii powiększonego gruczołu krokowego jest hirudoterapia. Terapię pijawkową można wykorzystywać również w ramach profilaktyki. Sprawdź, jak pijawki mogą pomóc w leczeniu przerostu prostaty.
Czym jest prostata?
Prostata, inaczej gruczoł krokowy, to element męskiego układu płciowego. Ma wielkość orzecha włoskiego i umiejscowiony jest wokół cewki moczowej tuż pod pęcherzem moczowym. Zadaniem prostaty, tak jak każdego innego gruczołu, jest produkcja i wydzielanie określonych substancji, a dokładniej płynu będącego głównym składnikiem nasienia męskiego, w którym znajdują się plemniki.
Przerost prostaty – na czym polega?
Położenie gruczołu krokowego sprawia, że może wpływać on na funkcjonowanie układu moczowego. O ile nie dochodzi do tego u młodych mężczyzn, to u starszych już tak. Powodem tego jest stopniowe powiększanie się prostaty po przekroczeniu 45.-50. roku życia. Stan ten określany jest łagodnym rozrostem gruczołu krokowego. Jest to wynik zmian hormonalnych, jakie zachodzą w organizmie mężczyzny. Rozrost zachodzi stopniowo i może trwać nawet kilka lat. Rozbudowana prostata coraz bardziej zaciska się wokół cewki moczowej, co pociąga za sobą szereg niepokojących objawów.
Objawy przerostu prostaty
Szacuje się, że problemy z prostatą dotyczą co 2 mężczyzny w grupie wiekowej 50+. Problem ten jest więc dość powszechny. Z uwagi na to warto wiedzieć, jakie objawy powoduje, by w porę zgłosić się do lekarza i podjąć leczenie.
Charakterystycznymi objawami powiększonej prostaty są:
- nieustanne odczuwanie silnej potrzeby oddania moczu,
- nocne wstawanie celem opróżnienia pęcherza,
- słaby strumień moczu i brak możliwości całkowitego opróżnienia pęcherza,
- słabnięcie strumienia moczu pod koniec mikcji,
- przerywane oddawanie moczu,
- wkładanie wysiłku w oddanie moczu,
- trudności z rozpoczęciem oddawania moczu,
- uczucie ciągłego parcia na pęcherz i niecałkowitego opróżnienia pęcherza,
- zwiększona częstotliwość oddawania moczu,
- ból i pieczenie podczas mikcji,
- śladowe ilości krwi w moczu,
- całkowite zatrzymanie mikcji.
Przerost prostaty – co go powoduje?
Jako główną przyczynę przerostu gruczołu krokowego wskazuje się postępujący proces starzenia się organizmu. Z wiekiem poziom testosteronu spada, co rozregulowuje gospodarkę hormonalną i prowadzi do zaburzeń hormonalnych. Konsekwencją tego jest rozrastania się tkanek gruczołu prostaty. Ponadto na choroby prostaty może mieć wpływ nieodpowiednia dieta, zawierające duże ilości nasyconych kwasów tłuszczowych. Podejrzewa się też, że u niektórych problemy z gruczołem krokowym mogą mieć podłoże genetyczne.
Rozrost gruczołu krokowego – czynniki ryzyka
Do rozwoju chorób prostaty mogą przyczynić się takie czynniki jak:
- niewłaściwa dieta,
- brak aktywności fizycznej,
- nadwaga i otyłość,
- stany zapalne układu moczowego,
- choroby weneryczne,
- wstrzemięźliwość płciowa,
- nadużywanie alkoholu,
- nadmiar ostrych przypraw,
- przewlekły stres.
Mając to na uwadze, należy wystrzegać się złych nawyków i dbać o swoje zdrowie każdego dnia.
Leczenie przerostu prostaty
Zaobserwowanie u siebie objawów świadczących o przeroście prostaty jest wskazaniem do umówienia wizyty u urologa i wykonania badań. Leczenie nie tylko wyeliminuje dokuczliwe objawy, poprawiając tym samym komfort życia, ale dodatkowo uchroni przed ciężkimi chorobami.
W terapii łagodnego przerostu prostaty zastosowanie znajdują przede wszystkim leki, w poważniejszych przypadkach konieczne może okazać się leczenie operacyjne. Wsparciem dla tradycyjnych form leczenia powiększonego gruczołu krokowego może być także hirudoterapia.
Hirudoterapia a przerost prostaty
W ramach profilaktyki problemów z prostatą, jak również do leczenia jej przerostu, można wykorzystać terapię pijawkową. Przystawianie pijawek w okolicy gruczołu prowadzi do poprawy ukrwienia tego obszaru. Wydzielina gruczołów ślinowych tych małych żyjątek wykazuje działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne, dzięki czemu zabieg z ich udziałem zmniejsza dolegliwości bólowe oraz łagodzi stany zapalne. Znajdują się w niej hormony, w tym wykazujący duży wpływ na rozwój dolegliwości testosteron, a oprócz niego też kortyzol, progesteron i estradiol, które wykazują korzystny wpływ na system hormonalny.
Hirudoterapia powinna być stosowana dopiero po uprzedniej konsultacji z lekarzem urologiem i specjalistą hirudoterapii. Dla terapii pijawkowej nie należy rezygnować z leczenia konwencjonalnego. Metody tej nie można stosować w razie wystąpienia jakichkolwiek przeciwwskazań (np. gorączki, hemofilii czy zakażenia wirusem HIV).