Hirudoterapia to naturalna metoda leczenie różnorodnych dolegliwości przy użyciu pijawek, stosowana na świecie od niepamiętnych czasów. Współczesne badania naukowe wykazały, że pijawka to doskonałe żywe laboratorium farmakologiczne. Ich ślina zawiera drogocenne substancje, w tym m.in. zapobiegającą krzepnięciu krwi hirudynę czy powodującą rozszerzanie się naczyń krwionośnych histaminę oraz całe mnóstwo takich, których nie da się wytworzyć w sztucznych warunkach laboratoryjnych. Nic więc dziwnego, że po latach przerwy leczenie pijawkami znowu wraca do łask.
Niestandardowe metody leczenia często nie są skuteczne, przez co ludzie sceptycznie podchodzą także do hirudoterapii. Nie da się jednak zaprzeczyć efektom jej stosowania, które często przechodzą najśmielsze oczekiwania nie tylko pacjentów, ale też lekarzy. Od dłuższego czasu zmagasz się z chorobą, która wpływa na jakość i obniża komfort Twojego życia? Być może hirudoterapia całkowicie rozwiąże Twoje problemy lub załagodzi odczuwane dolegliwości. W dalszej części artykułu znajdziesz rady i wskazówki, jak przygotować się do zabiegu hirudoterapii, dowiesz się też ja jak przebiega proces stawiania pijawek oraz jak postępować po jego przeprowadzeniu.
Przed zabiegiem hirudoterapii – zalecenia
Zanim zapadnie decyzja o stawianiu pijawek, należy odbyć konsultację lekarską. Podczas wizyty specjalista od hirudoterapii zaleci wykonanie niezbędnych badań, których wyniki pozwolą mu ocenić, czy pacjent nie ma przeciwwskazań do przeprowadzenia zabiegu hirudoterapii.
W czasie konsultacji omówiony zostanie przebieg zabiegu oraz przekazane zostaną zasady postępowania przed i po hirudoterapii. Hirudoterapeuta odpowie na nurtujące pacjenta pytania i rozwieje wszelkie wątpliwości związane bezpośrednio z zabiegiem.
Każdy pacjent jest inny i niektóre zalecenia dotyczące postępowania przed zabiegiem hirudoterapii w wielu przypadkach mogą się od siebie różnić. Większość z nich dotyczy jednak wszystkich pacjentów.
W dniu zabiegu nie wolno pić alkoholu, kawy ani mocnej herbaty, gdyż substancje w nich zawarte przyczyniają się do rozszerzenia naczyń krwionośnych. Odradza się jedzenie pokarmów ostrych, a w szczególności cebuli i czosnku. Pacjent przed przystawianiem pijawek nie powinien palić papierosów. Ciało musi być czyste, dlatego nie wolno używać zapachowych mydeł, perfum, kremów i balsamów do ciała, antyperspirantów, dezodorantów czy maści leczniczych. Przed zabiegiem najlepiej umyć ciało szarym mydłem. W dniu, w którym ma zostać przeprowadzony zabieg hirudoterapii najlepiej odpoczywać i zrezygnować z aktywności fizycznej.
Pacjent na 7 dni przed planowanym zabiegiem musi odstawić leki przeciwzakrzepowe. Jeśli przyjmuje on jakiekolwiek leki na stałe, lekarz je przepisujący powinien zostać poinformowany o zamiarze przeprowadzenia zabiegu hirudoterapii, gdyż związki pochodzące z leków mogą wchodzić w niebezpieczne interakcje z tymi wtłaczanymi do krwiobiegu przez pijawki.
Specjalista od hirudoterapii na podstawie dostarczonych przez pacjenta badań ocenia stan jego zdrowia i podejmuje decyzję o tym, czy przeprowadzenie zabiegu w jego przypadku jest w pełni bezpieczne. Przeciwwskazaniem do zabiegu hirudoterapii jest m.in. ciąża, anemia, hemofilia, zakrzepica czy nowotwory.
Proces stawiania pijawek
Sam proces przystawiania pijawek nie jest zbyt skomplikowanym zabiegiem, ale jedynie pod warunkiem, że jest wykonywany przez doświadczonego i posiadającego fachową wiedzę w tym zakresie hirudoterapeutę.
Do hirudoterapii wykorzystywane są pijawki lecznicze, specjalnie w tym celu hodowane w sterylnych warunkach w laboratoriach, posiadające unijne certyfikaty. Pijawki przystawia się do zdrowych, nieuszkodzonych partii skóry, w obrębie miejsca leczenia. Jedna pijawka posiada ok. 270 mikroskopijnej wielkości zębów, które pozwalają jej przegryźć ludzką skórę na ok. 1,5 milimetra. Warto w tym miejscu podkreślić, że zabieg nie jest bolesny, więc nie trzeba się go obawiać. Zwykle pacjencji nawet nie czują momentu, kiedy pijawka się w nich „wgryzie”. To wszystko za sprawą substancji przeciwbólowych i lekko znieczulających wpuszczanych przez pijawkę do krwiobiegu. Powodują one rozszerzenie naczyń krwionośnych oraz zahamowanie procesu namnażania się bakterii.
Zabieg hirudoterapii trwa od 30 do nawet 180 minut. Czas jego trwania uzależniony jest od miejsca przystawienia pijawek i zaawansowania choroby, a także intensywności dolegliwości z nią związanych, podobnie jak ilość przystawianych pijawek. Zwykle seria obejmuje od 5 do 10 pijawek. W momencie, gdy pijawki samoistnie odpadną od miejsca przystawienia, zabieg uważa się za zakończony.
Po zabiegu hirudoterapii – zalecenia
Po odpadnięciu pijawki, na partię skóry, do której była przestawiona, zakłada się lekki opatrunek z jałowych kompresów i waty. Krwawienie z miejsc przyssania się pijawek może trwać od kilku do nawet 24 godzin i jest to absolutnie normalne zjawisko, którym nie trzeba się martwić. W żaden sposób nie zaszkodzi to organizmowi i nie wpłynie negatywnie na zdrowie, wręcz przeciwnie – krwawienie jest jedną z części składowych terapii i powinno się je umożliwić przez co najmniej kilka godzin.
Po zabiegu należy odpoczywać, całkowicie rezygnując z aktywności fizycznej. W czasie krwawienia najlepiej leżeć. W momencie, gdy z ranki przestanie sączyć się krew, należy bezzwłocznie zdjąć opatrunek i zostawić to miejsce otwarte – nie naklejać na nie plastrów ani nie owijać go bandażem. Ranę można przetrzeć spirytusem aptecznym naniesionym na watę lub gazik, co pozwoli uniknąć infekcji. W żadnym wypadku rany nie wolno myć ani moczyć. Pełną kąpiel można zażyć dopiero po całkowitym wygojeniu ranek, czyli mniej więcej na 3 dzień po zabiegu. Należy unikać też drapania ran, gdyż może to doprowadzić do zainfekowania rany i powikłań z tym związanych. Oprócz spirytusu nie wolno stosować żadnych innych środków dezynfekujących.
Jeśli krwawienie będzie utrzymywać się dłużej niż 24 godziny, należy zastosować opatrunek uciskowy. Trzeba być przygotowanym na to, że w miejscach przyssania się pijawek może pojawić się zaczerwienienie, lekki świąd, obrzęk i siniak – dolegliwości te zwykle ustępują w ciągu kilku dni po zabiegu. Jeśli ich średnica nie jest większa niż 4 – 5 cm, nie powinno nas to niepokoić. W tych miejscach czasami mogą pozostać trwałe, niewielkie ślady na skórze.
Pacjent tuż po hirudoterapii może czuć się osłabiony, a jego ciśnienie może być niższe niż zwykle. W takim przypadku zalecane jest spożycie gorzkiej czekolady czy wypicie soku pomidorowego. Bezpośrednio po zabiegu należy zrezygnować z sauny, basenu, fitness clubu i siłowni.
Stawianie pijawek nie jest panaceum na wszelkie dolegliwości, ale w leczeniu niektórych może skutecznie pomóc. Obecnie hirudoterapia stosowana jest na choroby naczyniowe, układu pokarmowego, układu ruchu, stomatologiczne, dermatologiczne, neurologiczne czy ginekologiczne. Pijawki przyspieszają gojenie ran i pozytywnie wpływają na kondycję skóry. Jeśli chcesz wiedzieć, czy hirudoterapia pozwoli również Tobie pozbyć się uporczywych dolegliwości, umów się na wizytę u hirudoterapeuty i daj sobie pomóc.