Nadciśnienie tętnicze to choroba, na którą według danych Narodowego Funduszu Zdrowia cierpi co trzeci dorosły Polak. Spora część zmagających się z nadciśnieniem nawet nie zdaje sobie z tego sprawy, z kolei ci, co wiedzą, nierzadko bagatelizują schorzenie, nie stosując się do zaleceń lekarskich. A to duży błąd, gdyż nieleczone nadciśnienie tętnicze zwiększa ryzyko wystąpienia m.in. udaru mózgu czy niewydolności serca. Dowiedz się, jak w walce z nadciśnieniem mogą pomóc pijawki lecznicze.
Podstępna choroba cywilizacyjna – tak coraz częściej mówi się o nadciśnieniu. Cywilizacyjna, gdyż występuje globalnie i jest bardzo powszechna, ale dlaczego podstępna? Ponieważ rozwija się „po cichu”, z początku nie dając żadnych niepokojących objawów. Ewentualne symptomy są mało charakterystyczne, przez co często bywają lekceważone przez chorych. Dlatego tak ważne jest, aby znać pierwsze objawy nadciśnienia i reagować, gdy tylko się pojawią.
Nadciśnienie tętnicze – na czym polega?
O nadciśnieniu tętniczym mówi się, gdy ciśnienie tętnicze krwi jest podwyższone powyżej granic normy. Optymalne wartości u osoby dorosłej nie powinny przekraczać 120 mm Hg (ciśnienie skurczowe) i 80 mm Hg (ciśnienie rozkurczowe). Jeśli nasze ciśnienie oscyluje wokół wskazanych wartości, raczej nie mamy się o co martwić.
W sytuacji, gdy średnie wartości ciśnienia tętniczego wyliczone co najmniej z dwóch pomiarów dokonanych podczas minimum dwóch różnych wizyt u lekarza są równe lub wyższe niż 140 mm Hg dla ciśnienia skurczowego i/lub 90 mm Hg dla ciśnienia rozkurczowego, istnieje duże ryzyko, że cierpimy na nadciśnienie tętnicze.
Rodzaje nadciśnienia tętniczego
Wyróżnia się 3 rodzaje nadciśnienia tętniczego:
- nadciśnienie tętnicze I stopnia – ciśnienie skurczowe 140-159 mmHg i rozkurczowe 90-99 mmHg,
- nadciśnienie tętnicze II stopnia – ciśnienie skurczowe 160-179 mmHg, a rozkurczowe 100-109 mmHg,
- nadciśnienie tętnicze III stopnia – ciśnienie skurczowe wynosi powyżej 180 mmHg, a rozkurczowe powyżej 110 mmHg.
Czynniki sprzyjające nadciśnieniu
Okazuje się, że nieświadomie poprzez swoje działanie możemy przyczynić się do wystąpienia nadciśnienia tętniczego. Bezpośredni wpływ na rozwój choroby mają czynniki takie jak:
- nieodpowiedni tryb życia,
- brak aktywności fizycznej,
- nadwaga,
- otyłość,
- palenie papierosów,
- stres,
- nadmierne spożywanie alkoholu.
Do rozwoju nadciśnienia w dużym stopniu przyczynia się także genetyka. Szczególnie narażone na zachorowanie są osoby, których jeden lub oboje rodziców chorują na tę chorobę.
Nadciśnienie tętnicze – objawy
U wielu pacjentów nadciśnienie tętnicze w początkowej fazie nie daje żadnych objawów. Czasem pojawiają się niecharakterystyczne symptomy, które równie dobrze można przypisać wielu innym schorzeniom. Przyjmuje się jednak, że im więcej objawów typowych dla nadciśnienia występuje jednocześnie, tym większe prawdopodobieństwo, że cierpimy na nadciśnienie tętnicze.
Dolegliwości towarzyszące nadciśnieniu to m.in.:
- bóle i zawroty głowy,
- zaburzenia snu,
- kołatanie serca,
- duszności,
- potliwość,
- uderzenia gorąca,
- mała sprawność fizyczna i psychiczna,
- zmęczenie,
- krwawienie z nosa,
- nerwowość.
Wraz z rozwojem nadciśnienia oprócz wyżej wymienionych u chorego dodatkowo zaczynają pojawiać się także inne objawy, które świadczą o uszkodzeniu narządów na skutek złych wartości ciśnienia tętniczego. Wtedy u pacjenta mogą pojawić się:
- zaburzenia pracy nerek,
- kłopoty ze wzrokiem,
- wychłodzenie kończyn,
- mniejsza sprawność intelektualna,
- obrzęki kończyn,
- problemy z czuciem,
- ograniczone możliwości poruszania się.
W przypadku rozpoznania u siebie powyższych objawów trzeba niezwłocznie zgłosić się do lekarza.
Powikłania nadciśnienia tętniczego
Nieleczone nadciśnienie tętnicze zwiększa ryzyko rozwoju chorób takich jak:
- zawał serca,
- udar mózgu,
- niewydolność serca,
- miażdżyca,
- niewydolność nerek
Wystarczy jednak podjąć leczenie i ściśle stosować się do zaleceń lekarza, aby owych powikłań uniknąć.
Pijawki w leczeniu nadciśnienia tętniczego
W przypadku rozpoznania nadciśnienia tętniczego chory powinien uregulować tryb życia, przestrzegać zaleconej diety, wyzbyć się złych nawyków oraz stale przejmować przepisane przez specjalistę leki. Skutecznie korygować ciśnienia tętnicze krwi pomaga hirudoterapia.
Hirudoterapia polega na przystawieniu do skóry chorego pijawek, które wpuszczają do jego organizmu wykazujące pozytywny wpływ na zdrowie hirudozwiązki. Jedną z najważniejszych w kontekście leczenia nadciśnienia substancji wydzielanych przez gruczoły ślinowe pijawki jest PC-LS. Jest to typowy regulator ciśnienia tętniczego krwi – skutecznie obniża zbyt wysokie ciśnienie, z kolei za niskie podwyższa.
Dużą rolę w walce z nadciśnieniem odgrywa także jeden z najlepiej poznanych hirudozwiązków, czyli histamina. Związek ten po przedostaniu się do organizmu sprawia, że naczynia krwionośne rozszerzają się, a co za tym idzie, reguluje się ciśnienie. Hirudozwiązki dodatkowo poprawiają funkcjonowanie układu krążenia u człowieka, aktywnie działając na układ krwionośny i limfatyczny.
Naukowe dowody jasno wskazują, że hirudoterapia wspomaga leczenie nadciśnienia i poprawia ogólny stan zdrowia chorego, dzięki czemu z dużym prawdopodobieństwem uniknie on groźnych powikłań. Biorąc pod uwagę, że jest to niekonwencjonalna metoda leczenia, przed jej wdrożeniem najlepiej skonsultować się jeszcze ze swoim lekarzem prowadzącym. Jeśli tylko nie będzie ku temu żadnych przeciwwskazań, leczenie pijawkami może stanowić wsparcie dla tradycyjnych metod i być stosowane równolegle z nimi.