Pijawki od wieków stosowane są w medycynie naturalnej do leczenia różnych dolegliwości. Badania naukowe potwierdziły skuteczność leczenia pijawkami chorób takich jak miażdżyca, nadciśnienie czy żylaki. Ze względu na bogactwo hirudozwiązków o szerokim spektrum działania istnieją wskazania do stosowania hirudoterapii w przypadku chorób typowo kobiecych. Sprawdź, na jakie choroby mogą pomóc pijawki.
Choroby kobiece, inaczej ginekologiczne, czyli te związane z układem płciowym, wciąż stanowią temat tabu. Po pojawieniu się pierwszych niepokojących objawów kobiety nierzadko lekceważą je, czekając, aż problem sam minie. Niektóre wręcz wstydzą się poszukać pomocy u specjalisty. Tymczasem plamienia międzymiesiączkowe, upławy, silne bóle w podbrzuszu czy wędzenie i pieczenie w okolicach narządów płciowych może świadczyć o toczącej się w organizmie chorobie i wymaga konsultacji z lekarzem.
Choroby kobiece – co warto o nich wiedzieć?
Choroby ginekologiczne, jak sama nazwa wskazuje, dotykają wyłącznie kobiety. Narządy i organy miednicy małej ze względu na nietypową budowę anatomiczną oraz wewnętrzne zakończenie dróg moczowo-płciowych są szczególnie narażone na infekcje o różnorakim podłożu. Wszelkie infekcje są następstwem przedostania się do ustroju chorobotwórczych drobnoustrojów. Zakażenia bakteryjne czy grzybicze można, a nawet powinno się leczyć. Zbagatelizowanie ich może prowadzić do rozprzestrzeniania się mikroorganizmów i rozwoju poważnych chorób.
Jakie wyróżnia się choroby kobiece?
Do typowo kobiecych chorób zalicza się m.in.:
- zapalenie cewki,
- zapalenie pochwy,
- zapalenie pęcherza,
- zapalenie jajowodów i jajników,
- zapalenie przymacicza,
- zapalenie przydatków,
- nadżerki macicy,
- torbiele jajników,
- ropniaki,
- upławy,
- brak miesiączki,
- zaburzenia cyklu miesiączkowania,
- bóle menstruacyjne,
- nadmierne krwawienie,
- opuszczenie macicy,
- zrosty podskórne,
- bezpłodność,
- nietrzymanie moczu o charakterze zapalnym,
- bolesne oddawanie moczu.
Kiedy umówić wizytę u lekarza?
Choć nie zawsze niepokojące objawy świadczą o poważnej chorobie, jednak mimo wszystko w każdym przypadku powinno się je skonsultować ze specjalistą. Pojawia się tylko pytanie, jakie objawy należy uznać za nietypowe i które powinny wzbudzić naszą czujność? Wskazaniem do umówienia wizyty u ginekologa jest m.in.:
- stały lub nieprzemijający ból – dolegliwości bólowe mogą pojawić się w obrębie narządów płciowych, podbrzusza czy nawet odcinka krzyżowego kręgosłupa. Odczuwane są przez cały czas lub np. tylko podczas stosunku płciowego. Jeśli ból jest stały, przewlekły lub nasilający się, trzeba bezwzględnie skonsultować go z lekarzem;
- swędzenie i pieczenie w okolicach narządów płciowych – objawy pojawiają się w okolicy warg sromowych, ujścia pochwy lub cewki moczowej. Występują przez cały czas, mogą nasilać się podczas oddawania moczu lub stosunku płciowego. Zazwyczaj są to symptomy infekcji grzybiczej, ale mogą też wskazywać na inne choroby;
- upławy – w przebiegu infekcji wydzielina z pochwy może zmieniać kolor i konsystencję, towarzyszy temu charakterystyczny, przykry zapach. Wraz z upławami nierzadko występuje ból, swędzenie, pieczenie czy krwawienie. W razie wątpliwości, że z wydzieliną dzieje się coś niedobrego, umów wizytę u ginekologa;
- krwawienia międzymiesiączkowe – mogą być objawem infekcji lub zmian nowotworowych. Każdy przypadek krwawienia lub plamienia mający miejsce pomiędzy fazami menstruacyjnymi czy występujący po menopauzie powinien zostać skonsultowany z lekarzem;
- problemy z pęcherzem – objawy takie jak pieczenie, ból, częstomocz czy niemożność oddania moczu pomimo uczucia parcia na pęcherz zazwyczaj wskazują na infekcję dróg moczowych i zapalenie pęcherza. Jeśli dolegliwości trwają dłużej niż 2-3 dni i pomimo wdrożenia domowych sposobów leczenia nie ustępują, należy udać się do lekarza.
Leczenie chorób kobiecych pijawkami
Specjaliści z zakresu hirudoterapii wskazują na skuteczność przystawiania pijawek w leczeniu chorób kobiecych. Terapia pijawkowa może wspomóc walkę ze stanami zapalnymi pochwy, ropniakami jajników i jajowodów, torbielowatością jajników czy nadżerkami szyjki macicy.
Pijawki po przyssaniu się do skóry wstrzykują do krwiobiegu hirudozwiązki, które przyczyniają się do poprawy ukrwienia i drożności. Likwidują zapalenia, przyspieszając i usprawniając ich leczenie. Przeciwzapalne działanie substancji pochodzących z pijawek wynika z obecności w nich bdelin A, inhibitorów akrozyny, która odgrywa niebagatelną rolę w powstawaniu wszelkich procesów zapalnych.
Regularne poddawanie się zabiegom hirudoterapii niesie za sobą pozytywne rezultaty w leczeniu zaburzeń miesiączkowania. Prawdopodobnie wynika to z dobroczynnego wpływu na organizm hormonów takich jak progesteron, kortyzol czy testosteron wydzielanych przez pijawki.
Na jakie choroby pomagają pijawki?
Oto przykłady trzech chorób, w których przebiegu warto wdrożyć hirudoterapię.:
- mięśniaki – pijawki regulują poziom żeńskich hormonów płciowych, dodatkowo likwidują zastój żylny występujący w narządach rozrodczych;
- torbiele jajników – przystawianie pijawek może przyczynić się do zmniejszenia lub wchłonięcia się torbieli, wtedy ingerencja chirurgiczna nie będzie konieczna;
- endometrioza – hirudoterapia stymuluje odporność i procesy endokrynologiczne (normalizuje poziom hormonów). Pochodzące z pijawek substancje przeciwbólowe łagodzą ból. Hirudozwiązki o działaniu przeciwzapalnym przywracają mikrokrążenie w tkankach i eliminują przyczyny niedotlenienia.
Leczenie z wykorzystaniem pijawek polega na przystawianiu ich do dolnych partii brzucha i miednicy, w tym przede wszystkim do kości łonowej i ogonowej, na sklepienie pochwy, w okolice nerek i jajników czy na obszar odbytu.