Postępowanie z zakupionymi pijawkami

Pijawki laboratoryjne dostarczane są w torebkach foliowych wypełnionych specjalnym medium – hydrożelem. Jest to specjalny środek przeznaczony do bezpiecznego transportu pijawek. Po otrzymaniu pijawek, należy je wyjąć z woreczka foliowego i umieścić w pojemniku wypełnionym w 2/3 wodą. Przestrzeganie zasad dotyczących odpowiedniego przetrzymywania pijawek, pozwoli utrzymać je w dobrym stanie przez dłuższy okres.

Pijawki w torebce z hydrożelem

Pijawki w torebce z hydrożelem

 

Bezbarwne perełki hydrożelowe

Bezbarwne perełki hydrożelowe

POJEMNIK

Po zakupie pijawki należy przełożyć do szklanego słoika albo szklanego lub plastikowego pojemnika. Pojemnik powinien być szczelnie zamknięty, jednak musi się do niego dostawać powietrze. Jeżeli jest to plastikowa przykrywka należy zrobić w niej bardzo malutkie dziurki, mniej więcej wielkości dziurki zrobionej szpilką, należy pamiętać, że ciało pijawki jest bardzo elastyczne, nawet najmniejsza szczelina może okazać się wystarczająco dużą dla pijawki. Szklany słoik można przykryć cieniutkim, przepuszczającym powietrze, materiałem np. gazą. Pojemnik lub słój powinien być w 2/3 wypełniony wodą.

WODA

Czysta woda wolna od chloru jest odpowiednia do przetrzymywania pijawek. W przypadku gdy woda zawiera duże ilości chloru (szkodliwego dla pijawki lekarskiej), lub jest to woda destylowana, należy ją przed wpuszczeniem do niej pijawek lekarskich odpowiednio „uszlachetnić”, dodając do niej specjalny preparat dostosowujący skład wody do wymagań pijawki lekarskiej – HIRUDODETOX , który można zakupić wraz z laboratoryjnymi pijawkami lekarskimi. Z tego preparatu sporządza się 5 litrów wody uzdatnionej, którą sukcesywnie w miarę potrzeb wykorzystuje się do wymiany podczas przetrzymywania pijawek. Wodę należy wymieniać co 3 – 4 dni, nie dopuszczając do jej zabrudzenia. Maksymalna ilość pijawek na 1 litr wody to 20 sztuk.

TEMPERATURA

Optymalna temperatura do przetrzymywania pijawek wynosi od 5°C do 20 °C. Z powodzeniem można je zatem w przechowywać w lodówce lub innym zimnym i zacienionym miejscu. Nie należy nigdy wystawiać pijawek bezpośrednio na promieniowanie słoneczne ani umieszczać jej w miejscach bardzo ciepłych.

UTYLIZACJA

Bezwzględnie należy pamiętać o tym, że jednej pijawki może używać wyłącznie jedna osoba (terapia indywidualna), ze względu na możliwość przenoszenia chorób. Pijawek powinno się używać do terapii tylko jeden raz, a po ich wykorzystaniu należy je poddać procesowi uśmiercenia w 7 – 40 % alkoholu, a następnie utylizacji (spaleniu) przez wyspecjalizowany zakład utylizacyjny.