Półpasiec to choroba wywoływana przez ten sam wirus, który powoduje ospę wietrzną. W zależności od kondycji organizmu może mieć różny przebieg, choć w większości przypadków objawia się zmianami skórnymi. Jak każda choroba zakaźna, tak i półpasiec, może mieć powikłania. Dlatego półpaśca powinno się leczyć aż do całkowitego wyzdrowienia. W walce z półpaścem pomóc może hirudoterapia.
Szybka interwencja przy półpaścu pozwala złagodzić przebieg choroby. Dlatego w przypadku wystąpienia objawów wskazujących na półpaśca, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza, który dobierze najlepszą formę leczenia. Przy okazji warto zapytać go o terapię pijawkową – czy są jakieś przeciwwskazania do jej odbycia i czy warto się jej poddać w ramach leczenia półpaśca. Przystawione do skóry pijawki wpuszczają bowiem do krwiobiegu mnóstwo substancji leczniczych, dzięki czemu mogą stanowić wsparcie dla metod konwencjonalnych.
Półpasiec – co to za choroba?
Półpasiec jest ostrą wirusową chorobą zakaźną o ciężkim przebiegu, którą powoduje wirus VZV odpowiedzialny również za rozwój ospy wietrznej. Występuje przede wszystkim u osób chorujących w przeszłości na ospę – wirus po przechorowaniu ospy pozostaje w organizmie w uśpieniu i jeśli warunki będą temu sprzyjały, to może się uaktywnić. W grupie ryzyka znajdują się głównie osoby starsze, kobiety w ciąży i dzieci.
Rodzaje półpaśca
Typowy półpasiec objawia się wysypką. Obserwuje się jednak również cięższe odmiany półpaśca takie jak:
- półpasiec oczny – wirus atakuje oko lub jego okolice, może powodować zapalenie spojówek lub tęczówki. Ma ciężki przebieg i może skutkować uszkodzeniem wzroku;
- półpasiec uszny – zmiany robią się w uchu lub w pobliżu ucha. Może powodować utratę smaku i porażenie nerwu twarzowego, co objawia się niedomykaniem powieki i opadniętym kącikiem ust. W skrajnych przypadkach dochodzi do jednostronnej utraty słuchu;
- półpasiec rozsiany (uogólniony) – zmiany skórne rozsiane są po całym ciele;
- półpasiec zgorzelinowy – dochodzi do rozpadu zmian skórnych, przez co powstają owrzodzenia;
- półpasiec krwotoczny – objawia się wylewami do skóry.
Przyczyny półpaśca
Półpasiec jest skutkiem uaktywnienia się wirusa VZV, który przez cały czas od momentu zachorowania na ospę przebywa w organizmie. A dzieje się to najczęściej w stanach obniżonej odporności, do których prowadzi m.in.:
- przyjmowanie leków immunosupresyjnych;
- nowotwór i leczenie z nim związane;
- niedożywienie i wyniszczenie organizmu;
- zakażenie wirusem HIV oraz choroba AIDS.
Na półpaśca najczęściej chorują osoby starsze (50+), dlatego za czynnik ryzyka można uznać również wiek.
Półpasiec – czym się objawia i jak przebiega?
Zanim na skórze pojawi się charakterystyczna dla półpaśca wysypka, to można czuć się rozbitym i mieć złe samopoczucie. U niektórych osób może dodatkowo występować stan podgorączkowy, a nawet gorączka. W miejscu, gdzie później wystąpi wykwit, czuć różne dolegliwości: ból, świąd, pulsowanie, mrowienie i pieczenie.
W dalszej fazie półpaśca robi się wysypka, która na początku przybiera formę drobnych plamek, a później przeobraża się w suche krostki wypełnione płynem surowiczym. Następnie zmiany przekształcają się w nadżerki i potem w strupy, które po odpadnięciu mogą zostawiać blizny. Wszystkiemu towarzyszą symptomy podobne do tych, jakie odczuwane były przed pojawieniem się zmian skórnych. Czasami wysypka zajmuje również błony śluzowe w tym okolice intymne.
Czy półpasiec jest zaraźliwy?
Półpasiec jako choroba wirusowa jest zaraźliwy, ale nie aż tak bardzo, jak ospa wietrzna. Ryzyko zakażenia po kontakcie z chorym na półpaśca jest stosunkowo małe – występuje głównie przy bezpośrednim kontakcie z płynem surowiczym pochodzącym z półpaścowych wykwitów.
Choć na półpaśca głównie chorują osoby, które mają już za sobą ospę, to dorosły człowiek, który w dzieciństwie jej nie przechorował, może zarazić się półpaścem, mając kontakt z dzieckiem przechodzącym właśnie ospę. Dlatego przy kontakcie z chorymi na ospę warto zachować czujność, szczególnie wtedy, gdy nie pamięta się, czy samemu się ją przechodziło.
Półpasiec – leczenie
Z półpaścem należy zgłosić się do lekarza, który postawi rozpoznanie i dobierze najlepszą możliwą formę leczenia. W trakcie terapii najlepiej zostać w domu i szczególnie zadbać o higienę, by zapobiec rozprzestrzenianiu się zmian po całym ciele. W leczeniu półpaśca przede wszystkim stosuje się leki przeciwwirusowe zawierające m.in. takie substancje jak Acyklowir, Famcyklowir czy Walacyklowir, które mają za zadanie zlikwidować przyczynę dolegliwości. Oprócz tego należy przyjmować leki przeciwbólowe, łagodzące uporczywe objawy.
Pijawki na półpaśca
W przypadku walki z półpaścem bardzo ważne jest, by jak najszybciej wdrożyć leczenie i przestrzegać zaleceń lekarza. Zastosowanie znajdują tutaj głównie metody konwencjonalne, ale nie tylko. Jedną z form leczenia półpaśca z pogranicza medycyny konwencjonalnej i naturalnej jest hirudoterapia. Okazuje się bowiem, że przystawianie pijawek do skóry może złagodzić dolegliwości bólowe towarzyszące półpaścowym wykwitom i przyspieszyć ich gojenie. A to wszystko dzięki leczniczym hirudozwiązkom pochodzącym ze śliny pijawek.
Zabieg hirudoterapii polega na przystawieniu 2-10 pijawek do zainfekowanej okolicy ciała adekwatnie do stopnia nasilenia i rozproszenia zmian. Zazwyczaj trzeba go powtórzyć przynajmniej jeszcze 2 razy, czasem więcej. Pierwsze efekty zobaczyć, a raczej odczuć można już po 24 godzinach od zabiegu – następuje spadek temperatury ciała (jeśli była gorączka) i ból nie jest już tak nasilony.