Ostry ból w dolnej partii pleców, mocno przeszywający, paraliżujący wręcz i promieniujący do nogi wskazuje na atak rwy kulszowej. Osoby, których dotknęła ta choroba, dolegliwości z nią związane opisują jako najgorszy ból w życiu i przyrównują do uczucia porażenia prądem. Jedną z metod leczenia rwy kulszowej jest hirudoterapia.
Nie ulega wątpliwości, że rwę kulszową trzeba leczyć. Z uwagi na to, że schorzenie ma nawrotowy charakter, niezwykle ważna jest także profilaktyka Dowiedz się, jakie efekty niesie za sobą przystawianie pijawek w przypadku zapalenia korzonków. Poznaj również charakterystyczne objawy rwy kulszowej i jej najczęstsze przyczyny.
Rwa kulszowa – co to za choroba?
Atak korzonków nerwowych – tak potocznie bywa określana rwa kulszowa. To zespół objawów wynikających z podrażnienia lub uszkodzenia nerwu kulszowego albo jego korzeni. A trzeba wiedzieć, że nerw kulszowy jest największym nerwem obwodowym w organizmie człowieka – ciągnie się od odcinka lędźwiowego kręgosłupa, poprzez pośladki, biodra i tylne partie ud, aż do stóp.
Powodem dolegliwości bólowych przy rwie kulszowej jest mechaniczny nacisk uszkodzonego krążka międzykręgowego (dysku) na korzenie nerwowe. Zazwyczaj doprowadzają do niego zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa postępujące wraz z wiekiem.
Jakie objawy ma rwa kulszowa?
Typowym objawem rwy kulszowej jest ból w dolnej części kręgosłupa, który promieniuje do pośladka, podudzia, a czasem nawet do stopy w zależności od tego, na jakie partie nerwu jest ucisk. Ma on to do siebie, że pojawia się nagle – wystarczy jeden gwałtowniejszy ruch. Może uaktywnić się zarówno przy podnoszeniu ciężkich przedmiotów, jak i nawet po prostu przy pochylaniu czy wstawaniu.
Pacjenci określają występujący przy rwie kulszowej ból w różnoraki sposób, ale najczęściej powtarzają się określenia typu ostry, rwący, łupiący, kłujący czy piekący. Oprócz dolegliwości bólowych dodatkowo mogą dodatkowo występować takie objawy jak:
- drętwienie lub mrowienie określonych partii kończyny dolnej,
- trudności w zakresie poruszania całą nogą lub samą stopą,
- problemy ze wstawaniem i normalnym funkcjonowaniem.
Rwa kulszowa – przyczyny
W większości przypadków atak rwy kulszowej wywołuje ucisk na korzenie nerwowe w kanale kręgowym wywoływany przez elementy krążka międzykręgowego przy dyskopatii lub elementy zwężonego kanału kręgowego przy chorobie zwyrodnieniowej kręgosłupa. Powodem jego występowania może być także przesunięty w kręgozmyku krąg względem sąsiednich kręgów.
Co prawda rzadko, ale mimo wszystko zdarza się, że przyczyna rwy kulszowej leży gdzie indziej. Odpowiedzialnym za jej wystąpienie może być:
- złamanie w obrębie kręgosłupa,
- guz obwodowy uciskający na nerw,
- gruźlica kręgosłupa,
- guz w kanale kręgowym,
- złamanie kręgosłupa w przebiegu osteoporozy,
- obecność krwiaka uciskającego na nerw.
Rozpoznanie, diagnostyka i leczenie rwy kulszowej
Bólu w obrębie kręgosłupa w żadnym wypadku nie powinno się lekceważyć. Nie ma co liczyć na to, że z biegiem czasu sam zniknie, gdyż zazwyczaj jest wprost przeciwnie i po kilku dniach jest jeszcze silniejszy. Dlatego należy niezwłocznie umówić wizytę u specjalisty.
Lekarz z pewnością przeprowadzi wywiad, a także badanie mające na celu ocenę siły mięśniowej, czucia czy odruchów. Dodatkowo może zlecić wykonanie badań takich jak prześwietlenie rentgenowskie (RTG), tomografia komputerowa (TK) czy rezonans magnetyczny (MR). Dopiero mając pełen obraz sytuacji, zaplanuje leczenie.
Leczenie zachowawcze rwy kulszowej w dużej mierze opiera się na fizykoterapii i rehabilitacji. Pacjentowi zaleca się przyjmowanie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Ostatecznością jest operacja chirurgiczna. Jest jeszcze jedna metoda leczenia rwy kulszowej, a jest nią hirudoterapia.
Pijawki w leczeniu rwy kulszowej – efekty
Nieocenionym wsparciem dla leków i rehabilitacji w przebiegu rwy kulszowej może być hirudoterapia. Wskazaniem do jej wdrożenia są zespoły bólowe kręgosłupa występujące okresowo, przy których nie ma wskazań do leczenia chirurgicznego. U pacjentów cierpiących na rwę kulszową pijawki przystawia się w okolicy lędźwi, tuż nad pośladkami, wzdłuż linii nerwu w miejscach, gdzie dolegliwości są najsilniejsze. Za jednym razem przystawia się do skóry średnio po 6-8 sztuk pijawek.
Produkowane przez pijawki hirudozwiązki mają m.in. właściwości przeciwbólowe i przeciwzapalne. Już po pierwszej terapii natężenie bólu zmniejsza się, obrzęk znika, a pacjentowi łatwiej jest się podnosić, schylać i chodzić. Dla najlepszych rezultatów zabieg z udziałem pijawek trzeba jednak powtórzyć co najmniej kilkukrotnie.
Zasadność stosowania terapii pijawkowej (nie tylko przy rwie kulszowej, ale ogólnie) należy skonsultować z lekarzem w szczególności, gdy dodatkowo występują inne choroby. Gdy nie będzie żadnych przeciwwskazań, warto poddać się leczeniu pijawkami, gdyż z pewnością nie zaszkodzi, a może przynieść oczekiwaną ulgę i przyspieszyć powrót do zdrowia.