Wątroba to jeden z największych i zarazem ważniejszych narządów w ludzkim organizmie. Pełni wiele różnych funkcji, w tym detoksykacyjną, metaboliczną, filtracyjną i magazynującą. To za jej sprawą nasza krew jest wolna od toksyn i szkodliwych produktów przemiany materii. Niekiedy jednak wątroba przestaje działać poprawnie, w wyniku czego pojawiają się niepokojące objawy i podupadamy na zdrowiu. Na szczęście większość chorób wątroby można skutecznie leczyć, a jedną z metod stanowiących nieocenione wsparcie dla terapii konwencjonalnej jest przystawianie pijawek. Jak hirudoterapia wpływa na wątrobę? Sprawdź!
Czym jest wątroba?
Wątroba to największy organ ludzkiego ciała, wokół którego znajduje się sieć naczyń krwionośnych. Stanowi istotny element układu pokarmowego i jest ośrodkiem wielofunkcyjnego działania. Jako jeden z niewielu organów wykazuje zdolność samoregeneracji. Wątroba odgrywa niezwykle ważną rolę w organizmie, a jedną z najważniejszych pełnionych przez nią funkcji jest wydzielanie żółci.
Znaczenie wątroby dla prawidłowego funkcjonowania organizmu jest niezmiernie istotne, dlatego bardzo ważne jest, by była ona sprawna i wydolna. Czasami jednak o tym zapominamy lub nie mamy świadomości, jak nasze postępowanie wpływa na wątrobę i poprzez stosowanie niezdrowej diety lub nadużywanie alkoholu obciążamy ją do tego stopnia, że ulega zniszczeniu. A objawy chorej wątroby niestety łatwo przeoczyć, ponieważ nie ma receptorów czuciowych i nie wysyła sygnałów bólowych.
Gdzie jest wątroba?
Wątroba umiejscowiona jest po prawej stronie brzucha pod żebrami. Dokładniej znajduje się w prawym podżebrzu pod przeponą, częściowo przechodząc do górnego nadbrzusza i lewego podżebrza.
Zdrowa, prawidłowo położona wątroba u dorosłego człowieka jest całkowicie schowana pod łukiem żebrowym. Jeśli jednak z jakiegoś powodu jest powiększona, to może wystawać spod łuku żebrowego.
Funkcje wątroby w organizmie
Wątroba, co zresztą zostało już na początku wspomniane, pełni w organizmie szereg ważnych funkcji. Bywa nazywana centralnym laboratorium ustroju, gdyż zachodzi w niej przemiana wielu substancji, w tym lipidów, węglowodanów i białek.
Wyróżnić można cztery główne funkcje pełnione przez wątrobę:
- funkcja detoksykacyjna – neutralizuje toksyny, przekształca toksyczny amoniak w mocznik, produkuje żółć, odpowiada za dezaktywację hormonów, neutralizuje, magazynuje i przechowuje substancje szkodliwe i toksyczne dla organizmu;
- funkcja metaboliczna – wytwarza energię dla organizmu poprzez zdolność przekształcania węglowodanów w glukozę i tłuszcze;
- funkcja filtracyjna – przetwarza zużyte czerwone krwinki (erytrocyty), odpowiada za syntezę mocznika;
- funkcja magazynująca – magazynuje glikogen, witaminy i pierwiastki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. W zależności od potrzeb organizmu uwalnia wskazane substancje do krwi.
Wątroba pełni ponadto częściowo też funkcje odpornościowe w organizmie. Odgrywa ważną rolę w zakażeniach organizmu i kształtowania się odpowiedzi immunologicznej na zagrożenie ze strony drobnoustrojów.
Główne objawy chorej wątroby
Wiele chorób wątroby rozwija się bezobjawowo, a charakterystyczne objawy nie pojawiają się nawet na zaawansowanym etapie przypadłości. Sytuację utrudnia fakt, że ewentualne symptomy są niespecyficzne, przez co mogą równie dobrze świadczyć o występowaniu innych chorób, nie tylko wątroby.
W przebiegu chorób wątroby mogą pojawiać się takie objawy jak:
- ból brzucha;
- zmiana koloru moczu;
- obrzęki;
- pogorszenie samopoczucia;
- zmiany skórne (np. przebarwienia);
- utrata apetytu;
- nudności;
- spadek masy ciała.
Utrzymywanie się wskazanych objawów przez dłuższy czas powinno skłonić do odbycia konsultacji z lekarzem.
Jak leczyć chorą wątrobę?
Podejście do leczenia wątroby zależy od postawionej diagnozy. W przebiegu schorzeń wątroby zastosowanie znajduje głównie farmakoterapia. Każdorazowo uwzględnia się ewentualne powikłania danej choroby, równocześnie równoważy zaburzenia metaboliczne, ponadto wdraża odpowiednią dietę. Jeśli istnieje taka konieczność, pacjentowi zaleca się odpoczynek i leczenie objawowe. Swego rodzaju ostatecznością jest przeszczep wątroby.
Jak pijawki pomagają w leczeniu chorób wątroby?
Jako wsparcie dla leczenia wątroby rekomendowanego przez lekarza stanowić może hirudoterapia. Przystawianie pijawek w takim przypadku może przyczynić się do lepszego funkcjonowania nie tylko wątroby, ale i całego organizmu, a w konsekwencji poprawy zdrowia. Stosując pijawki na wątrobę, można przede wszystkim złagodzić uciążliwe objawy chorobowe i ulżyć sobie w cierpieniu.
Położone pijawki na brzuchu przyczepiają się do skóry, przebijają ją i wpuszczają do krwiobiegu hirudynę oraz inne cenne, samodzielnie produkowane przez siebie związki wykazujące lecznicze działanie. Hirudoterapia przyczynia się do regeneracji i detoksykacji wątroby, dodatkowo reguluje gospodarkę tłuszczową, co ma znaczenie w procesie redukcji wagi. Pijawki polecane są też na oczyszczanie wątroby.
Chora wątroba to niejedyne wskazanie do stosowania hirudoterapii. Oprócz tego często polecane są pijawki na choroby reumatyczne. Zaleceniem do ich przykładania są ponadto schorzenia skórne – dobre efekty może przynieść hirudoterapia przy hemoroidach, poprawę stanu skóry można zauważyć także, przykładając pijawki na bliznowiec.