Obfitująca w drogocenne substancje ślina pijawek znalazła zastosowanie w leczeniu wielu przypadłości dotykających zwierzęta. W ich przypadku hirudoterapia jako naturalna metoda stanowi wsparcie dla konwencjonalnych sposobów leczenia. Sprawdź, na jakie choroby zwierząt pomaga hirudoterapia i jak czworonożni pacjenci znoszą zabieg.
Hirudoterapia, czyli leczenie różnych dolegliwości przy pomocy pijawek, jest znaną i dość często stosowaną metodą terapii u ludzi. Obserwacje pokazują, że równie dobrze działa na zwierzęta. Na ten moment leczenie pijawkami zwierząt oferuje raptem kilka placówek weterynaryjnych w Polsce. Z naukowego punktu widzenia stosowanie naturalnych metod leczenia zwierząt ma swoje uzasadnienie, dlatego można podejrzewać, że popularność hirudoterapii w weterynaryjnym świecie wkrótce się zwiększy.
Hirudoterapia jako metoda leczenia zwierząt
Podobnie jak u ludzi, tak i u zwierząt, hirudoterapia nie jest magicznym środkiem na wszystkie możliwe choroby, nie zastępuje też konwencjonalnego leczenia. Jest za to skutecznym uzupełnieniem tradycyjnych metod leczenia i tylko w taki sposób powinna być wykorzystywana.
W przypadku hirudoterapii u zwierząt bazuje się na wiedzy dotyczącej stosowania tej metody u ludzi. Nie istnieje dokładna lista chorób, których objawy pomaga zniwelować regularne przykładanie pijawek. Nie do końca pomaga nam też wiedza na temat tego, jakie choroby pomaga wyleczyć hirudoterapia u ludzi, gdyż zwierzęta dotykają zupełnie inne schorzenia.
Zabieg hirudoterapii u zwierząt powinny wykonywać wyłącznie kompetentne osoby, dysponujące wiedzą weterynaryjną i doświadczeniem w tym zakresie. Odpowiednie przygotowanie pozwala im wyeliminować ewentualne przeciwwskazania do wykonania zabiegu i stale monitorować stan zwierzęcia w trakcie jego przebiegu.
W leczeniu jakich dolegliwości u zwierząt pomaga hirudoterapia?
Okazuje się, że pijawki znajdują szerokie zastosowanie w leczeniu chorób, które często dotykają zwierzęta domowe, i nie tylko.
Pijawki lekarskie w chirurgii weterynaryjnej
Hirudoterapia jest wykorzystywana w chirurgii weterynaryjnej do leczenia takich dolegliwości jak:
- zakrzepice pooperacyjne,
- krwiaki i obrzęki,
- zapalenie tkanki podskórnej,
- zapalenie zespołów uciskowych nerwów obwodowych.
Dodatkowo pijawki skutecznie skracają okres rekonwalescencji u zwierząt po przeszczepach skóry.
Pijawki lekarskie na układ ruchu
Przykładanie pijawek znalazło zastosowanie w leczeniu chorób układu ruchu. Wskazaniem do hirudoterapii w tym przypadku są m.in.:
- zwyrodnienia stawów,
- choroby reumatyczne,
- krwiaki pourazowe,
- zapalenia stawów,
- zapalenia ścięgien,
- zapalenia więzadeł.
Pijawki lekarskie na choroby naczyniowe
W przebiegu chorób naczyniowych regularne przystawianie pijawek przynosi widoczną poprawę u zwierząt przy dolegliwościach takich jak:
- zakrzepowe zapalenie żył,
- obrzęki zastoinowe,
- zastoje w naczyniach limfatycznych.
Pijawki lekarskie na choroby neurologiczne
Pijawki można też stosować u zwierząt w chorobach neurologicznych, w tym m.in. przy:
- niedowładach,
- zespołach uciskowych nerwów,
- objawach stłuczenia,
- wstrząśnieniu mózgu.
Pijawki lekarskie przy zapaleniach
Hirudoterapia u zwierząt skutecznie leczy zapalenie:
- przydatków,
- wymienia,
- naczyniówki oka,
- ucha,
- zatok,
- skóry.
Pijawki można przystawiać także zwierzętom, które doznały urazu gałki ocznej, mają uszkodzoną rogówkę lub trudno gojące się rany.
Hirudoterapia u zwierząt – kiedy się ją stosuje?
Wskazania do wykonania zabiegu stawiania pijawek w przypadku zwierząt są niemal identyczne, jak u ludzi.
Zalecenia do stosowania hirudoterapii u psów i kotów
Pijawki najczęściej stawia się psom i kotom, które mają:
- urazy kręgosłupa,
- zapalenie ucha środkowego,
- rany pooperacyjne,
- krwiaki i obrzęki,
- zakrzepicę,
- zapalenie spojówek,
- ropnie,
- czyraki,
- hemoroidy,
- zapalenie sutka,
- egzemę.
Pijawki nierzadko stawia się również kotom z obrażeniami, których doznały na skutek ugryzień lub podrapań i psom z dysplazją stawów biodrowych, ze stanami zapalnymi kręgosłupa i z zapaleniem stawów.
Zalecenia do stosowania hirudoterapii u koni
Innymi zwierzętami, którym podczas leczenia różnych dolegliwości równie często co kotom i psom przystawia się pijawki, są konie.
W przypadku koni hirudoterapię wykonuje się m.in. przy:
- końskim podotrochlosis,
- końskim ochwcie,
- zapaleniu stawów,
- zapaleniu węzłów chłonnych,
- zapaleniu wymienia,
- obrażeniach i krwiakach,
- ropniach i czyrakach.
Jakie efekty daje hirudoterapia u zwierząt?
Częstym objawem toczącej się w organizmie zwierzęcia choroby jest silny ból. Hirudoterapia likwiduje obrzęki i stany zapalne, przynosząc natychmiastową ulgę.
Nie zawsze wszelkie dolegliwości, które dokuczają zwierzakowi, mijają od razu, ale prędzej czy później można zauważyć wyraźną poprawę jego zdrowia i samopoczucia.
Zabieg hirudoterapii u zwierząt – jak wygląda?
Zwierzęta lepiej znoszą terapię z wykorzystaniem pijawek niż ludzie. Pijawki w żaden sposób im nie przeszkadzają i nie powodują przykrych dolegliwości – w trakcie zabiegu pacjent jest spokojny, zwykle śpi lub zajmuje się jedzeniem.
Nie ma konieczności znieczulania zwierzęcia przed zabiegiem, gdyż terapia nie sprawia mu bólu. Uczucie, jakie towarzyszy podczas wkłucia się pijawki w zmienione chorobowo miejsce przyrównywane jest do ugryzienia komara.
Ilość wykorzystanych podczas zabiegu pijawek zależy od schorzenia, stopnia nasilenia dolegliwości czy rozległości zmian chorobowych. Sam zabieg wykonywany jest w taki sam sposób jak u ludzi i trwa od 30 do 90 minut. Zwykle do momentu, gdy pijawki same odpadną. Po ustaniu krwawienia i założeniu opatrunku czworonożny pacjent może wrócić do domu.
Miejsce przystawienia pijawek określa hirudoterapeuta, bazując na swojej wiedzy weterynaryjnej i doświadczeniu. W dużej mierze to od niego zależy, jak pacjent zniesie zabieg i ile dokładnie będzie on trwać.
Jak często trzeba powtarzać zabieg?
Wszystko zależy od przypadku. U niektórych pacjentów wystarczy 1-2 razy powtórzyć zabieg, by dolegliwości całkowicie ustąpiły, a u innych pojawia się potrzeba kilkukrotnego przeprowadzenia hirudoterapii.
Niektórych problemów zdrowotnych dotykających zwierzęta nie da się wyleczyć. Dobrym tego przykładem są zmiany zwyrodnieniowe – pijawki w tym przypadku jedynie poprawiają ukrwienie chorej okolicy, zwiększają elastyczność tkanek i w pewnym stopniu niwelują ból.
W Polsce hirudoterapia nie cieszy się zbyt dużą popularnością w lecznictwie weterynaryjnym. W państwach takich jak USA, Niemczy czy Kanada zainteresowanie tą metodą leczenia jest dużo większe niż u nas i stosuje się ją m.in. w ośrodkach rehabilitacji zwierząt.
Przystawianie pijawek ma sporo zalet. Bardzo często okazuje się, że hirudoterapia jest skuteczniejsza niż klasyczne leczenie farmakologiczne i może stanowić dla niego uzupełnienie. Dlatego, gdy nadarzy się taka okazja, warto poddać terapii pijawkami swojego pupila, by ulżyć mu w bólu i poprawić stan jego zdrowia.