Zapewnie większości z nas przynajmniej raz w życiu przytrafił się krwotok z nosa. Jest to powszechna przypadłość, która może mieć różnorakie podłoże – od zbyt dużego wysiłku lub przemęczenia, przez infekcje i stany zapalne, po poważne choroby, najczęściej związane z układem krążenia. Dlatego krwawienia z nosa nigdy nie powinno się lekceważyć, szczególnie gdy zdarza się często i jest intensywne. Co mogą oznaczać częste krwotoki z nosa? Jak zatamować krwotok z nosa? Odpowiadamy!
Czym jest krwotok?
Mianem krwotoku określa się stan, gdy z nosa w wyniku choroby lub urazu naczyń krwionośnych leje się krew. Należy zaznaczyć, że jama nosowa człowieka jest bogato unaczyniona, a znajdujące się w jej obszarze naczynia tworzą dwa sploty: splot Kiesselbacha umiejscowiony w przednio-dolnej części przegrody i splot Woodruffa znajdujący się w tylnej części bocznej ściany jamy nosa.
W zdecydowanej większości przypadków (nawet 90%) występuje krwawienie przednie, gdyż to właśnie ta okolica cechuje się szczególną wrażliwością. Wtedy jest niegroźne, łatwe do opanowania i ma prostą przyczynę. Zdecydowanie rzadsze są natomiast krwotoki z tylnej części jamy nosowej i części nosowej, jednocześnie niestety dużo poważniejsze. Są trudne do leczenia, a czasem mogą nawet zagrażać życiu.
Co oznaczają częste krwotoki z nosa?
U ok. 25% pacjentów krwotok z nosa ma źródło miejscowe, czyli występujące w jamie nosowej. Z kolei w 75% przypadków krwawienie jest związane z chorobą.
Krew z nosa – przyczyny miejscowe
Do przyczyn miejscowych wywołujących krwawienie z nosa należą:
- wysuszenie błony śluzowej nosa – poprzez wdychanie suchego powietrza, szczególnie częste w okresie grzewczym i w lecie, przy używaniu klimatyzacji;
- uraz – nawet niewielki: dłubanie w nosie, zadrapanie, uderzenie; wdychanie substancji toksycznych lub drażniących;
- stan zapalny – w przebiegu takich przypadłości jak zapalenie zatok przynosowych, ostry stan zapalny górnych dróg oddechowych;
- zanikowy nieżyt błony śluzowej nosa – spowodowany np. nadużywaniem kropli do nosa.
Krew z nosa – przyczyny miejscowe
Choroby ogólne powodujące krwotoki z nosa to:
- choroby układu krążenia – np. nadciśnienie, miażdżyca;
- wrodzone skazy krwotoczne – np. małopłytkowość, hemofilia;
- choroby zakaźne – np. odra, mononukleoza zakaźna;
- nabyte zaburzenia krzepnięcia krwi – np. związane z przyjmowaniem leków takich jak po heparyna, niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), leki przeciwzakrzepowe etc.;
- mocznica i niewydolność wątroby.
Jak zatamować krwotok z nosa?
Gdy przydarzy się nam krwawienie z nosa, należy przyjąć pozycję siedzącą i nieco pochylić głowę do przodu. Następnie przystępujemy do uciskania skrzydełek nosa – czynność ta powinna trwać minimum 10 minut, czasami trzeba ją wykonywać nieco dłużej. Spływającą po tylnej ścianie gardła krew powinno się wypluwać, nie wolno jej połykać. Jeśli tylko mamy taką możliwość, róbmy zimne okłady na nasadę nosa i kark.
Gdy krwotok zostanie zatamowany, możemy nawilżyć błonę śluzową nosa przy pomocy soli fizjologicznej lub wody morskiej. Pozwoli to zapobiec ponownemu krwawieniu. Jeśli jednak krwawienie nie ustanie, wskazane jest odbycie konsultacji lekarskiej.
Objawy dużej utraty krwi
Choć ma to miejsce rzadko, to może się zdarzyć, że przy krwotoku z nosa dojdzie do znacznej utraty krwi. Stan ten wiąże się z wystąpieniem szeregu niepokojących objawów, zwłaszcza takich jak:
- osłabienie;
- bladość skóry;
- obniżone ciśnienie;
- nitkowate tętno;
- mroczki przed oczami;
- szumy uszne;
- utrata przytomności.
Jak zmniejszyć krwotoki z nosa?
Osoby zmagające się z częstymi krwawieniami z nosa powinny wdrożyć działania profilaktyczne, które powinny przyczynić się do zmniejszenia problemu. Krwotokom można zapobiegać poprzez:
- regularne oczyszczanie nosa przy pomocy chusteczki (unikanie dłubania w nosie);
- regularne nawilżanie śluzówki nosa przy pomocy specjalnych preparatów (np. izotonicznych roztworów wody morskiej);
- stosowanie nawilżaczy powietrza w domu albo pojemników z wodą lub mokrych ręczników na ciepły kaloryfer;
- unikanie stosowania przez dłuższy czas (powyżej 5 dni) kropli obkurczających śluzówkę nosa.
Profilaktyka krwotoków z nosa powinna obejmować również zadbanie o swoje zdrowie. W przypadku częstych krwawień i występowania innych niepokojących objawów, warto pójść do lekarza, wykonać badania i sprawdzić, czy przyczyną naszych problemów nie jest jakaś choroba. Jeśli tak, konieczne może okazać się włączenie specjalistycznego leczenia.
Jakie witaminy przy krwotoku z nosa?
Okazuje się, że częste krwotoki z nosa mogą też oznaczać braki witamin w organizmie, zwłaszcza witaminy C i K. Niedobór witaminy C może osłabiać naczynia włosowate, co z kolei może prowadzić do krwawień, z kolei niedobór witaminy K prowadzi do zaburzeń krzepnięcia krwi, również skutkujących krwotokami.
Jakie witaminy na krwotoki z nosa wybrać? Na rynku farmaceutycznym dostępne jest całe mnóstwo preparatów zawierających wskazane wyżej witaminy. Najlepiej wybierać produkty o wysokiej zawartości witamin, pozbawione substancji dodatkowych, szczególnie tych o szkodliwym działaniu. Można też postawić na gotowe zestawy, np. witaminy i składniki mineralne na zmęczenie i brak energii lub witaminy na odporność. Swój wybór jednak warto poprzedzić odpowiednimi badaniami, które wskażą, jakich składników odżywczych rzeczywiście nam brakuje.
Czy wiesz, że witaminy w dużym stopniu wpływają też na kondycję włosów? Wejdź na https://euro-bion.pl/witaminy-na-wlosy-jak-zadbac-o-kondycje-wlosow/ i sprawdź, które witaminy pomogą Ci zadbać o stan i kondycję Twoich włosów.