Obecne w ślinie pijawek hirudozwiązki wykazują udowodnione naukowo, pozytywne działanie na organizm człowieka. Nic więc dziwnego, że hirudoterapia stała się popularną metodą leczenia różnych chorób i towarzyszących im dolegliwości, a zainteresowanie nią wciąż rośnie. Sprawdź, w walce, z jakimi schorzeniami przystawianie pijawek może przynieść pożądany skutek.
Pijawki na rwę kulszową
Rwa kulszowa to zespół objawów związanych z uciskiem nerwu kulszowego. Najczęstszą przyczyną powstawania rwy kulszowej jest dyskopatia na odcinku lędźwiowym, ale też wszelkie stany zapalne, choroby zakaźne, cukrzyca lub nowotwory, czyli ogólnie mówiąc czynniki drażniące lub uciskające nerwy. Objawem schorzenia jest nagły, silny, trudny do wytrzymania ból okolicy lędźwiowej, który dodatkowo promieniuje do pośladka, uda, a nawet łydki i stopy. Osoba chora na rwę kulszową może dodatkowo mieć uczucie zdrętwienia tych okolic, a czucie w dolnych kończynach może być zaburzone.
Do leczenia rwy kulszowej oprócz niesteroidowych leków przeciwzapalnych i leków przeciwbólowych wykorzystuje się pijawki. Hirudoterapia wykazuje dużą skuteczność przy leczeniu wymienionych wyżej objawów. A to wszystko dzięki zawartym w ślinie pijawek substancjom przeciwbólowym i przeciwzapalnym, które zmniejszają obrzęk i neutralizują ból, przynosząc pacjentowi niemalże natychmiastową ulgę. Dla lepszych efektów konieczne jest kilkukrotne powtórzenie zabiegu.
Pijawki na choroby skóry
Grzybica
Grzybica to choroba zakaźna wywoływana przez grzyby chorobotwórcze pochodzenia roślinnego i odzwierzęcego. Zaczyna się zwykle niewinnie – zainfekowane miejsce swędzi i piecze, dlatego wiele osób bagatelizuje pierwsze sygnały choroby. Wyróżniamy dwie ogólne grupy grzybic – powierzchniowe i głębokie. Te pierwsze występują na skórze nieowłosionej i owłosionej, paznokciach i błonach śluzowych, z kolei drugie to grzybice układowe, czyli narządowe i uogólnione, np. grzybica dróg moczowych, płuc, pochwy, jamy ustnej, przełyku czy ogólnoustrojowa. Grzybice głębokie co prawda występują rzadziej, ale mają cięższy przebieg, nieleczone mogą nawet doprowadzić do śmierci pacjenta.
Czyrak
Czyrak to przykład zakażenia bakteryjnego wywołanego przez gronkowca złocistego. Niemal każdy z nas jest nosicielem tej bakterii. W momencie, gdy nasza odporność spada, może dojść do przedostania się gronkowca do mieszków włosowych, gruczołu łojowego lub rany na skórze, gdzie namnaża się, wywołując stan zapalny. Czyrak szczególnie upodobał sobie okolice twarzy, dekoltu, klatki piersiowej i pośladków. Jak rozpoznać czyraka? Na skórze pojawia się napięte stwardnienie, któremu towarzyszy obrzęk i zaczerwienienie. Z czasem przeistacza się ono w krostę (czop ropny) i pęka. Czas gojenia rany może wynieść nawet kilkanaście dni. Zdarza się jednak, że w trakcie gojenia choroba roznosi się po ciele, przez co zaczynają się pojawiać kolejne krostki. Czyrak ma wtedy charakter przewlekły, a walka z nim może ciągnąć się przez lata.
Łuszczyca
Łuszczyca jest przewlekłą chorobą zapalną, objawiającą się specyficznymi zmianami na skórze. Najczęściej atakuje łokcie, kolana, owłosioną skórę głowy, jak również duże partie skóry, a zmiany są widoczne na pierwszy rzut oka i łatwe do rozpoznania. Na początku zaobserwować można wykwit pierwotny. Złuszczanie naskórka w jego obrębie zmienia wygląd skóry, która staje się gładka i błyszcząca. Innymi charakterystycznymi objawami jest objaw Auspitza, objaw ostatniej łuski i objaw Kobnera. Przyczyny choroby nie są do końca znane, jednak najczęściej mówi się o tym, że niewątpliwą rolę w jej rozwoju odgrywa podłoże genetyczne i immunologiczne.
Półpasiec
Półpasiec jest ostrą chorobą zakaźną, którą wywołuje ten sam wirus, co ospę wietrzną, jednak jej objawy są różne od tych, które cechują ospę. Na pierwszy rzut oka może być trudno zdiagnozować chorobę, gdyż jej objawy są niecharakterystyczne, przez co mogą wskazywać na zwykłe przeziębienie. Należy do nich gorączka, ból gardła i osłabienie. Dopiero później, w wyniku uaktywnienia się wirusa, w miejscu jego uaktywnienia dochodzi do stanu zapalnego nerwu czuciowego i unerwionej przez niego skóry. Towarzyszy temu bardzo silny ból i pęcherzykowa wysypka, choć nie zawsze. W ciężkim przebiegu choroba może prowadzić do licznych powikłań związanych głównie ze wzrokiem oraz słuchem.
Witaminy konieczne do dobrego działania wzroku
Plamica
Plamica alergiczna, inaczej choroba Schönleina–Henocha to rodzaj zapalenia małych naczyń, występującego głównie u dzieci. Znacznie rzadziej schorzenie występuje u osób dorosłych, u których ma dużo cięższy przebieg. Najczęstszą przyczyną plamicy są drobnoustroje, ale też niektóre leki, ukąszenia owadów czy alergeny pokarmowe. Głównym objawem plamicy są pojawiające się na nogach i pośladkach, wyczuwalne palcami grudki lub guzki, które układają się symetrycznie i nie ulegają zblednięciu pod wpływem nacisku. Choroba dodatkowo może powodować bóle stawów, choroby nerek czy dolegliwości ze strony układu pokarmowego.
Każda z wymienionych wyżej chorób skóry może być leczona metodą hirudoterapii. Pijawki powinno się przystawiać w zainfekowanej okolicy, a ich ilość zależy od stopnia nasilenia dolegliwości. Obecne w ślinie pijawek hirudozwiązki złagodzą uporczywe objawy towarzyszące chorobie, a w najlepszym wypadku doprowadzą do całkowitego wyleczenia.
Pijawki na przerost prostaty
Prostata to niewielki gruczoł położony nad pęcherzem moczowym mężczyzny. Jej głównym zadaniem jest produkcja wydzieliny, która wchodzi w skład nasienia. To właśnie dzięki funkcjom prostaty mężczyźni są zdolni do prokreacji.
W starszym wieku w wyniku zaburzeń hormonalnych prostata powiększa swoją objętość. Towarzyszy temu zwiększenie częstotliwości oddawania moczu oraz zmniejszenie i przerywanie strumienia moczu. Dodatkowym objawem problemów z prostatą jest nykturia – kilkukrotne, nocne oddawanie moczu. Nieleczony przerost prostaty może prowadzić do pozanerkowej niewydolności nerek i groźnego dla życia zatrucia toksynami, jak również przeistoczyć się w chorobę nowotworową.
Gdy przerost prostaty powoduje duży dyskomfort i obniża jakość życia, wdraża się leczenie farmakologiczne. W skrajnych przypadkach przeprowadza się operację polegającą np. na usunięciu gruczołu krokowego przy pomocy lasera. Okazuje się, że skuteczna w leczeniu prostaty jest też hirudoterapia. Przystawianie pijawek w okolicy prostaty wywołuje efekt mocnego ukrwienia gruczołu oraz silne oddziaływanie przeciwzapalne, a wydzielane przez pijawki hormony takie jak kortyzol, progesteron, testosteron i estradiol korzystnie wpływają na system hormonalny.
Warto być jednak świadom, że choć hirudoterapia może pomóc, to może też zaszkodzić. Dlatego przed wykonaniem zabiegu z wykorzystaniem pijawek należy dokładnie sprawdzić, czy nie mamy do tego żadnych przeciwwskazań. Najlepiej kwestię tę skonsultować z lekarzem, który na podstawie wywiadu i badań oceni, czy hirudoterapia w tym konkretnym przypadku będzie mieć korzystny wpływ na zdrowie.