Paznokcie są w pewnym sensie odbiciem stanu naszego zdrowia. Gdy ich kondycja ulega widocznemu pogorszeniu, zaczynają się łamać i rozdwajać, płytka wyraźnie zmienia kształt i kolor, to może to być swego rodzaju sygnałem ostrzegawczym wysyłanym przez organizm, by lepiej się mu przyjrzeć. Jedną z możliwych przyczyn pogorszenia wyglądu i stanu paznokci są niedobory składników odżywczych, w tym zwłaszcza witamin. Jakie witaminy na paznokcie warto brać? Odpowiadamy!
Przyczyny łamiących się paznokci
Jeśli paznokcie stają się cienkie i łamliwe, a w ich obrębie pojawiają się plamki i inne niepokojące zmiany, to warto zastanowić się, dlaczego tak się dzieje. Przyczyn pogorszenia stanu paznokci można się doszukiwać w negatywnym wpływie czynników zewnętrznych.
Problemy z paznokciami u wielu osób pojawiają się w sezonie jesienno-zimowym, kiedy dłonie narażone są na duże wahania temperatur, szczególnie w przypadku nienoszenia rękawiczek. Negatywny wpływ na paznokcie ma też częste mycie i moczenie dłoni, po którym nie stosuje się odpowiedniego nawilżenia. Kondycja paznokci ulega znacznemu pogorszeniu, jeśli mają one zbyt częsty kontakt z detergentami i środkami chemicznymi, a także produktami wykorzystywanymi podczas zabiegów pielęgnacyjnych jak np. aceton.
Wśród możliwych przyczyn łamiących się paznokci znajdują się także:
- infekcje (bakteryjne, wirusowe i grzybicze),
- zaburzenia wchłaniania i związane z nimi niedobory,
- zaburzenia hormonalne,
- cukrzyca,
- atopowe zapalenie skóry,
- łuszczyca,
- inne problemy skórne.
Kolejny częsty powód łamiących się i rozdwajających paznokci to niedobory składników odżywczych. Chodzi tutaj zwłaszcza o witaminy i składniki mineralne, które dostarczamy organizmowi wraz z pożywieniem. Niekiedy z różnych powodów nam ich brakuje, co może być widać właśnie po naszych paznokciach.
Jakich witamin brakuje, gdy łamią się paznokcie?
Trudno jednoznacznie wskazać witaminowych winowajców łamiących się paznokci bez wykonania odpowiednich badań pozwalających oznaczyć poziom wybranych składników we krwi. Wiadomo jednak, które witaminy mają szczególny wpływ na wygląd i kondycję paznokci, a to już jest jakaś wskazówka w kontekście tego, jakich witamin nam brakuje.
Witaminy na mocne paznokcie to przede wszystkim witamina A, biotyna (witamina B7), witamina C oraz witamina D. Nie można zapomnieć o roli składników mineralnych w budowie i wzroście paznokci. Do najważniejszych w tym przypadku należą żelazo, magnez, cynk i krzem. Jeśli zatem nasze paznokcie stają się łamliwe, to przyczyną takiego problemu może być właśnie niedobór któregoś ze wskazanych składników.
Jakie witaminy na paznokcie?
Powiedzieliśmy już sobie, jakie witaminy na paznokcie dla dzieci i dorosłych są szczególnie ważne dla ich zdrowia i dobrej kondycji. Teraz pojawia się pytanie, skąd je czerpać?
Podstawowym źródłem witamin i minerałów dla człowieka jest dieta. Praktycznie jedynym wyjątkiem jest witamina D, którą czerpiemy dodatkowo ze słońca poprzez syntezę skórną. Witaminy możemy uzupełniać, głównie jedząc świeże warzywa i owoce.
W przypadku stwierdzonych niedoborów witamin i problemów z ich uzupełnieniem dobrym rozwiązaniem może okazać się suplementacja. Na rynku dostępne są suplementy diety zawierające pojedyncze witaminy, jak również zestawy witamin na łamliwe paznokcie. W tym miejscu warto wspomnieć, że znaleźć można także gotowe zestawy na inne problemy, np. witaminy na podniesienie odporności.
Domowe sposoby na kruche paznokcie
Aby móc cieszyć się zdrowymi i ładnymi paznokciami należy zadbać o nie nie tylko od środka, dostarczając organizmowi odpowiednie porcje niezbędnych mu składników odżywczych, ale także od zewnątrz, stosując właściwą pielęgnację. Warto więc sięgnąć po specjalną odżywkę do paznokci, serum czy witaminy na paznokcie do wcierania. Produkty tego typu często występują w formie lakieru, co ułatwia ich aplikację.
Jeśli przyczyną łamiącej i rozdwajającej się płytki paznokciowej może być manicure, warto na jakiś czas zrezygnować ze zdobienia paznokci i dać im odpocząć. Przy skracaniu płytki nie powinno się jej obcinać cążkami ani stosować pilników o grubej ziarnistości. Podczas piłowania należy zwrócić uwagę, aby wykonywać ruch wyłącznie w jedną stronę.
Z domowych sposobów na kruche paznokcie sprawdza się także wcieranie w nie olejku rycynowego, arganowego, makadamia czy z drzewa herbacianego. Pozytywny wpływ może mieć też moczenie dłoni w oliwie z oliwek z dodatkiem cytryny.
Jak zapuścić paznokcie, aby się nie łamały?
Zapuszczanie paznokci nie jest proste, szczególnie gdy te ciągle się łamią i kruszą. Warto przestrzegać kilku prostych zasad, aby przyspieszyć proces zapuszczania:
- do sprzątania i kontaktu z detergentami oraz chemią zawsze należy zakładać rękawiczki,
- w zimie nie powinno się wychodzić z mokrymi rękami na zewnątrz, ponadto zawsze warto zakładać ciepłe rękawiczki,
- nie powinno się trzymać zbyt długo rąk w wodzie podczas ich mycia czy zmywania naczyń,
- po każdym myciu dłoni warto użyć kosmetyku do pielęgnacji rąk i paznokci o silnych właściwościach nawilżających.